W piątek 11 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Naukowej ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski, w którym udział wzięli marszałek Łukasz Smółka oraz wicemarszałek Witold Kozłowski. Spotkanie gremium poprowadził przewodniczący, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Jerzy Lis.
Posiedzenie rozpoczęto od przyjęcia nowej nazwy Rady i zaktualizowanego regulaminu jej pracy. Gremium przyjęło nazwę Rady Nauki i Kultury ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski.
Pierwszym zaprezentowanym tematem była współpraca Krakowskiego Parku Technologicznego z małopolskim środowiskiem naukowym i biznesowym. Jej szczegóły omówił prezes zarządu KPT Andrzej Kulig. Uczestnicy posiedzenia zapoznali się m.in. celami działalności KPT i ofertą wsparcia kierowaną do firm, innowatorów, naukowców i studentów. Przedstawione zostały także m.in. Małopolskie Inteligentne Specjalizacje – dziedziny wyznaczające strategiczne kierunki rozwoju regionu – których rozwój wspiera KPT. Jak podkreślono, oferta KPT jest istotnym wsparciem dla firm a także start-upów, którym pomaga bezpiecznie dotrwać do fazy wzrostu. – W ciągu 15 lat działalności „wyinkubowaliśmy” ok. 150 firm. Około 80 proc. z nich nadal działa – podkreślił Andrzej Kulig.
Drugi temat przedstawiony podczas posiedzenia dotyczył miejsca technologii kosmicznych w rozwoju nauki i gospodarki w Małopolsce. Zaprezentował go dr inż. Krzysztof Grabowski z AGH, który opowiedział o nowo powstałym Wydziale Technologii Kosmicznych uczelni. Wydział powstał dzięki aktywnej działalności Centrum Technologii Kosmicznych AGH, jako jego przekształcenie. Wydział – jako pierwszy tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w Europie - będzie kształcił kadry dla technologii kosmicznej, oferując trzy specjalizacje. Obejmują one: technologie wysyłane w przestrzeń kosmiczną (Upstream), przetwarzanie i wykorzystanie danych satelitarnych (Downstream) oraz wpływ warunków kosmicznych na ludzki organizm i systemu podtrzymania życia w kosmosie (Biomedical).
Częścią prezentacji było przedstawienie dorobku uczelni i jej studentów w zakresie rozwoju technologii kosmicznych. Uczestnicy posiedzenia mieli okazję obejrzeć z bliska m.in. Hype – najmniejszego jak do tej pory polskiego satelitę, stworzonego w pełni przez studentów. - Mamy wybitnych studentów, młodych ludzi o wielkim potencjale. Należy też przyznać, że Małopolska jest regionem kosmicznym, ale wyścig w tym obszarze jest niesamowity. Ten wyścig wymaga inwestycji, bo to dla nas nowy horyzont i ogromna szansa – podkreślił prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Rektor AGH i przewodniczący Rady.
Małopolska jako region ma ogromny potencjał rozwojowy. Bardzo cieszę się, że jako rada, w tak znakomitym gronie spotykamy się już po raz kolejny. Te spotkania pokazują, że jest ogromna potrzeba dyskusji o tym, jak możemy skutecznie współpracować i działać, realizować projekty i partnerstwo, które pozwoli nam ten potencjał w pełni wykorzystać
- podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Podczas posiedzenia Anna Mlost – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionu UMWM zaprezentowała temat „Małopolska wobec wyzwań rozwojowych”, związany z aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego 2030. Jak wyjaśniono, główną przesłanką do aktualizacji jest zmiana ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Jednocześnie wskazano dodatkowy element wskazujący na konieczność aktualizacji: zmiany społeczno-gospodarcze w ostatnich latach. – W ramach prac nad przygotowaniem tej diagnozy będziemy realizować m.in. warsztaty diagnostyczno-strategiczne. Serdecznie zapraszam państwa do współpracy w tym przedsięwzięciu. Diagnoza jest dla nas bardzo ważna, ponieważ przygotowane zalecenia i rekomendacje będą dla nas punktem odniesienia w następnej perspektywie finansowej – powiedziała Anna Mlost.
Ostatnia prezentacja dotyczyła oceny wniosków złożonych w naborze w Działaniu 1.4.A Infrastruktura badawcza sektora nauki, program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Jej aktualny stan przedstawił i omówił Paweł Knapczyk — Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWM.
Chciałbym państwu podziękować, po raz kolejny, za państwa obecność. Ciągłość i konsekwencja naszych spotkań są bardzo istotne, nie tylko dla nas jako Samorządu Województwa Małopolskiego, ale dla przyszłości i rozwoju regionu i jego gospodarki, a także uczelni, które Państwo reprezentujecie
- podkreślił wicemarszałek Witold Kozłowski.








